Chcesz być eko? Dbaj o swój obiekt

Przez w
273
Chcesz być eko? Dbaj o swój obiekt

22 kwietnia obchodzimy światowy Dzień Ziemi – to data symbolizująca pamięć o szacunku i trosce o naszą planetę. Wszyscy tego dnia zastanawiamy się, jak nasze codzienne życie wpływa na stan środowiska. Takie rozważania powinniśmy podejmować z pewnością częściej niż raz w roku. Mimo to kwietniowe święto jest dobrą okazją do przypomnienia lub zasugerowania pewnych ekologicznych rozwiązań, które możemy wprowadzić w naszym życiu prywatnym, ale również w życiu zawodowym i w biznesie. 

Ekologiczne rozwiązania stały się nie tylko trendem, ale również obowiązkiem zwłaszcza w branży facility managment. Jednym z tych prostych, ale dość ważnych działań jest rutynowe kontrolowanie stanu technicznego obiektów. Dlaczego jest to tak ważne i jakie ma to znaczenie w kwestii ekologii? Mówiąc o oszczędzaniu energii w biurowcach, często myślimy tylko o supernowoczesnych technologiach takich jak: szkło fasadę w roli paneli fotowoltaicznych czy wiatrakach na dachach. Zapominamy jednak, że w pierwszej kolejności warto podjąć prostsze, ekologiczne działania mające na celu optymalizację zużycia energii przez dany obiekt. 

Rutynowa kontrola techniczna obiektów wielkopowierzchniowych jest prawnie narzucona właścicielom i zarządcom budynków. Ma ona na celu przede wszystkim zachowanie dbałości o bezpieczeństwo. Troska o dobry stan techniczny wszelkich systemów i instalacji budynków ma również znaczenie w kwestii oszczędności finansowej oraz strategii optymalizowania zużycia energii. Wykonywanie okresowych audytów pozwala monitorować to, jak energochłonny jest dany obiekt i czy istnieje możliwość,  by wykorzystanie tej energii w jakiś sposób zmniejszyć.

Dzięki regularnemu sprawdzaniu stanu technicznego budynku można szybko wykryć wszelkie usterki, które wcześnie zauważone nie wymagają skomplikowanych działań naprawczych. To ma także znaczenie w kwestii zużycia energii. Dzięki temu można dowiedzieć się, gdzie tracimy jej najwięcej. Niesprawne instalacje elektryczne często mogą być bardziej energochłonne. Dysponując takimi danymi, można położyć największy nacisk na te obszary, które są najbardziej zaniedbane, a przez to poddać je łatwej optymalizacji. To ma ogromne znaczenie w kwestii zrównoważonego rozwoju firmy. Podstawowe działania ograniczające niepotrzebne zużycie energii mają ogromne znaczenie w kwestii zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. 

Do wykonania profesjonalnych audytów obiektów można wykorzystać własny dział FM lub wynająć zewnętrzną firmę specjalizującą się w tej działalności.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)