Korzyści ze współpracy z firmą FM w okresie zimowym

Przez w
2343
Korzyści ze współpracy z firmą FM w okresie zimowym

Zima to intensywny czas dla właścicieli i zarządców budynków. W związku ze specyficznymi warunkami pogodowymi mają oni więcej zadań do wykonania niż zazwyczaj. Wiążą się one zarówno z bezpieczeństwem osób użytkujących dany obiekt, jak i jego stanem technicznym. W jakich zimowych wyzwaniach może pomóc profesjonalny partner FM?

Bezpieczne chodniki i parkingi

Po pierwsze należy zadbać o bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się na terenie nieruchomości oraz wokół niej. Jedną z pierwszych rzeczy, która kojarzy się z obowiązkami okresu zimowego, jest usuwanie błota pośniegowego, śniegu oraz lodu z chodników wokół zarządzanego obiektu. Nie wszyscy wiedzą, że temu obowiązkowi podlegają także przynależne budynkowi parkingi i schody. Informacje na temat możliwych do użycia w tym celu środków znajdują się w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 października 2005 r. Ważne jest też, aby do posypywania przestrzeni znajdującej się blisko terenów zielonych, nie używać soli drogowej. Jeśli obowiązki nie zostaną dopełnione i dojdzie do wypadku, osoba poszkodowana może zażądać wysokiego odszkodowania od osoby/instytucji odpowiedzialnej za utrzymanie czystości w tym miejscu. Warto więc korzystać z usług Facility Managera, który dopilnuje regularnego odśnieżania i sprzątania terenu.

Nie zapomnij o dachach

W przypadku dachu niezbędne jest nie tylko za usunięcie znajdującego się na nim nadmiaru śniegu, aby uniknąć przeciążenia konstrukcji. Obowiązkowym jest także pozbywanie się sopli i nawisów lodowych, które także stwarzają znaczne niebezpieczeństwo m.in. dla osób wchodzących i wychodzących z obiektu. Kwestie te regulowane są przez prawo budowlane. Zabezpieczyć powinno się także wszelkie włazy dachowe, aby nie zostały one naruszone podczas trudnych warunków pogodowych. Prace związane z porządkami na wysokościach powinno zlecać się profesjonalistom, którzy wykonają zlecenie bezpiecznie oraz z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu alpinistycznego i BHP. Natomiast właściciel lub zarządca nieruchomości musi zadbać o odpowiednie zabezpieczenie terenu na czas wykonywania usługi przez zewnętrzną firmę (poprzez wyznaczenie strefy ochronnej). 

Kontrola stanu obiektu

Trudne warunki pogodowe, takie jak intensywne opady śniegu czy mocny wiatr, mogą powodować różnego rodzaju uszkodzenia. Oprócz sezonowych przeglądów należy w związku z tym zlecać także doraźne kontrole stanu budynku i jego instalacji.

Czystość w budynku

Częste opady i związane z nimi błoto przenoszone do środka budynku negatywnie wpływają na wizerunek firmy. Obłocone, śliskie podłogi mogą też powodować większą liczbę wypadków. W okresie zimowym powinno się więc zwrócić większą uwagę na utrzymanie czystości, np. poprzez częstsze korzystanie z usług serwisu sprzątającego.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *