Aktualne trendy w architekturze a usługi Facility Managera

Przez w
291
Aktualne trendy w architekturze a usługi Facility Managera

W październiku obchodzimy Światowy Dzień Architektury. Przy tej okazji rozważamy współczesne trendy oraz powiązane z nimi usługi z obszaru facility management. Jedno wiemy na pewno: światowe tendencje architektury idą w kierunku zrównoważonego rozwoju. Kroku dotrzymuje im także rozważne zarządzanie obiektami. Coraz częściej skupiamy się na rozwiązaniach ekologicznych i korzystnych dla środowiska. Większą wagę przywiązujemy także do rozwiązań pozytywnie wpływających na samopoczucie i zdrowie psychofizyczne użytkowników budynków. 

Najczęściej wskazywane trendy

Jak wynika z raportu pt.: „Architektura przyszłości” opublikowanego przez PlanRadar w czerwcu bieżącego roku, możemy wyróżnić 7 głównych trendów, które będą miały znaczny wpływ na działalność architektoniczną i budowlaną w najbliższych latach. Zaliczamy do nich:

  1. Zrównoważony rozwój,
  2. Poziom zerowy netto,
  3. Komfort życia i projektowanie z myślą o człowieku,
  4. Budynek jako element środowiska,
  5. Odporność na ekstremalne warunki pogodowe,
  6. Ponowne wykorzystanie i zmiana przeznaczenia budynków,
  7. Większe skupienie na lokalnym rozwoju obszarów miejskich1.

Warto pamiętać jednak, że życie obiektu nie kończy się po jego zaprojektowaniu i zbudowaniu. Celem budynków jest przecież ich użytkowanie. Aby robić to zgodnie ze współczesnymi trendami – czyli odpowiedzialnie, z szacunkiem dla środowiska oraz mając na uwadze dobro pracowników i mieszkańców – trzeba tym obiektem także odpowiednio i kompleksowo zarządzać. W tym celu warto podjąć współpracę z Facility Managerem.

Redukcja negatywnego wpływu na naturę

Na przestrzeni lat zmieniło się postrzeganie miast i budownictwa. Ludzie o wiele częściej zwracają się ku naturze, pragną kontaktu z nią i chcą o nią dbać. W związku z tym coraz więcej firm pragnie rozwijać się w sposób zrównoważony. Dostępne dane wskazują, że działania związane z budownictwem odpowiedzialne są za około 40% światowego zużycia energii i produkcji gazów cieplarnianych2. Jednym ze współczesnych trendów jest w związku z tym budowa obiektów o poziomie zerowym netto, czyli neutralnych pod względem emisji CO2. Działanie zgodnie z nowymi trendami polega m.in. na dostosowaniu budynków do otoczenia, w którym powstają (z jak najmniejszą i mądrze zaplanowaną ingerencją w naturę) czy korzystaniu z ekologicznych materiałów budowlanych. Uwaga skupia się także na projektowaniu jak najtrwalszych obiektów, które będą mogły służyć nam przez wiele lat. Popularność zyskują też zmiana przeznaczenia i ponowne wykorzystywanie budynków. Coraz więcej marek inwestuje też w odnawialne źródła energii.  

Ekologiczne rozwiązania wykorzystywane w trakcie budowy i planowania obiektów nie wystarczą jednak, jeśli nie będą one pielęgnowane i rozwijane podczas późniejszego użytkowania danego miejsca. Dla dobra planety warto więc jak najszybciej podjąć strategię zrównoważonego zarządzania obiektami. We wszystkich wspomnianych obszarach (i nie tylko) wielką pomocą będzie Facility Manager, który wprowadzi odpowiednie rozwiązania i kompleksowo zaopiekuje się obiektem. Profesjonalny partner FM pomoże np. przeprowadzić modernizację i przebudowę powierzchni czy dobrać klientowi rekomendowane źródła energii. 

Zapewnienie komfortu użytkownikom obiektu

Drugim ważnym i napawającym optymizmem trendem jest projektowanie budynków z myślą o korzystających z nich ludziach, aby poprawić ich jakość życia i samopoczucia. W dzisiejszych czasach dbamy o konstruowanie obiektów dostępnych dla wszystkich osób, np. osób starszych lub z niepełnosprawnościami. Zwracamy większą uwagę na różnego rodzaju udogodnienia, np. miejsca postojowe dla rowerów czy komfortową przestrzeń biurową. Zarządcy obiektów mogą wprowadzić wiele zmian, aby pracownicy i mieszkańcy faktycznie czuli się dobrze i swobodnie w danym miejscu. Partner pełniący rolę Facility Managera pomoże m.in. w utrzymaniu dobrego stanu i bezpieczeństwa budynku, zadba o aspekty wizualne i zieleń, a także zaproponuje ciekawe akcje i eventy dla mieszkańców oraz pracowników. 

54321
(0 votes. Average 0 of 5)