31 sierpnia, 2022

Energia pod kontrolą... drona

Przez Grzegorz Gałka w Wpisy
330

Systematyczna diagnostyka i konserwacja paneli fotowoltaicznych jest niezbędna do utrzymania modułów w dobrym stanie i sprawności przez długie lata. Nie każdy wie, że sposobem na szybką, bezpieczną i korzystną kosztowo inspekcję farm PV oraz linii elektroenergetycznych jest wykorzystanie dronów. Jak w praktyce wygląda inspekcja (termo)wizyjna ogniw fotowoltaicznych i dlaczego warto ją stosować?

Kompleksowa inspekcja dronami instalacji wielkoskalowych przeprowadzana jest przy pomocy kamer termowizyjnych wyposażonych w moduł GPS. Urządzenie filmuje oraz wykonuje zdjęcia z powietrza całego dachu, na którym umieszczone są panele. Dzięki temu możliwe jest tworzenie map z rozkładem temperatur ogniw fotowoltaicznych, a także odczytywanie temperatury w danym punkcie.

Inspekcja przy użyciu drona pozwala na szybką detekcję tak zwanych „hotspotów”, czyli nadmiernie nagrzewających się obszarów na danych ogniwach fotowoltaicznych, które obniżają sprawność paneli. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ich występowanie w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do samozapłonu. Oprócz tego inspekcja (termo)wizyjna skutecznie diagnozuje wszelkie uszkodzenia mechaniczne modułów, zacienienia oraz zanieczyszczenia. Pozwala także na weryfikację połączeń modułów, ocenę stanu terenów zielonych oraz stanu infrastruktury miejsca inwestycji.

Inspekcja instalacji fotowoltaicznej przeprowadzana przy pomocy drona wyposażonego w kamerę termowizyjną trwa znacznie krócej niż diagnostyka przeprowadzana metodami tradycyjnymi (z ziemi) – zajmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Skrócenie czasu inspekcji wiąże się naturalnie z obniżeniem jej kosztów, a także przyspiesza możliwość wdrożenia koniecznych działań serwisowych. Ponadto jest to metoda nieinwazyjna oraz bezpieczna – nie wymaga wejścia na dach i wykonywania prac na wysokościach.

ZOBACZ INNE WPISY