6 stycznia, 2023
Przez Grzegorz Gałka w Wpisy
1155
Projektowanie funkcjonalnej przestrzeni biurowej to coś więcej, niż tylko zakup wygodnych mebli i nowego sprzętu. Dobrze zaaranżowane biura odpowiadają na potrzeby pracowników i korzystnie wpływają na ich samopoczucie. W ostatnim czasie wiele firm stawia na fit-out swoich siedzib, aby dostosować je do wzrastających standardów. Coraz większego znaczenia dla pracodawców nabierają m.in. strefy wypoczynkowe oraz przestrzenie coworkingowe. Dlaczego rozwiązania te wybiera i wprowadza coraz liczniejsza grupa?
Okres jesienno-zimowy często wiąże się z obniżonym nastrojem i brakiem energii, co przekłada się także na mniejszą efektywność pracowników. Warto więc zastanowić się nad rozwiązaniami, które będą wsparciem dla firmowej załogi i zapewnią jej tzw. „zastrzyk energii”. W tym przypadku świetnie sprawdzą się różnego typu przestrzenie wypoczynkowe. Mogą to być m.in. oddzielne pokoje wyposażone w wygodne meble i rośliny, w których pracownicy będą mogli wyciszyć się i zrelaksować.
Jeśli w biurze nie ma wystarczająco przestrzeni na takie rozwiązanie, można stworzyć, np. kącik czytelniczy, z którego każdy pracownik będzie mógł wypożyczać książki. Jeśli zachęcimy zespół do przynoszenia własnych tytułów, możemy stworzyć bogatą kolekcję biblioteczną, w której pracownicy zawsze znajdą coś nowego. Oprócz książek, ciekawym pomysłem będzie także subskrypcja branżowych czasopism, które nie tylko umilą chwilę odpoczynku, ale będą także świetnym sposobem na rozwój zawodowy.
Pracownicy z pewnością docenią także miejsca, w których będą mogli spokojnie zjeść obiad oraz wypić smaczną, popołudniową kawę. Wydzielona jadalnia to także świetne miejsce do rozmowy i wymiany pomysłów z kolegami i koleżankami z zespołu.
Niektóre firmy stawiają na aktywny wypoczynek i decydują się nawet na zorganizowanie pokoi gier ze stołem do bilardu, piłkarzykami czy konsolami. Takie miejsce może posłużyć także do spotkań integracyjnych po godzinach pracy.
Biura to miejsca pracy zespołowej. Warto więc zadbać o to, żeby pracownicy byli zintegrowani i darzyli się wzajemnie zaufaniem. Dzięki temu będą czuli się w zespole swobodniej oraz chętniej dzielili między sobą pomysłami. W takich warunkach łatwiej o kreatywne rozwiązania oraz większą chęć do pracy.
Po doświadczonej pandemii wielu pracowników bardziej docenia bezpośredni kontakt z drugą osobą – możliwość przyjścia do biura i spędzenia czasu z kolegami i koleżankami jest do tego świetną okazją! Oczywiście, istnieje także druga strona medalu, ponieważ część pracowników pokochała pracę w trybie zdalnym – z własnej kanapy lub innego, dowolnego miejsca na świecie. Dla tej grupy wprowadzanie dodatkowych udogodnień w siedzibie firmy, np. w postaci przestrzeni wypoczynkowych, to świetny sposób na uatrakcyjnienie powrotu do pracy w trybie hybrydowym lub stacjonarnym.
Znaczenie przestrzeni wspólnych w siedzibie firmy podkreślił z pewnością także okres grudniowy, który co roku obfituje w różnego typu spotkania grupowe – zarówno te podsumowujące projekty, jak i integracyjno-świąteczne.