15 czerwca, 2022

Inwestowanie w fotowoltaikę w dobie inflacji

Przez Grzegorz Gałka w Wpisy
443

Szybująca w górę inflacja oraz niestabilna sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie sprawiają, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej zastanawiają się nad możliwymi oszczędnościami. Poszukiwanie nowych rozwiązań sprawia, że coraz częściej zwracamy się w stronę słońca – inwestując w fotowoltaikę i odnawialne źródła energii. Odpowiednio zaprojektowana, zrealizowana i eksploatowana instalacja fotowoltaiczna to szansa na znaczne obniżenie nakładów finansowych i, pośrednio, wzrost rentowności danego przedsiębiorstwa.

„Firmowa elektrownia słoneczna”

W związku z trudnymi warunkami na europejskim rynku gazu, spowodowanymi głównie sankcjami nałożonymi na Rosję, oraz postępującymi cenami polskiego węgla, koszt energii elektrycznej w naszym kraju gwałtownie rośnie. W 2022 roku za prąd zapłacimy o około 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Co więcej, istnieje ryzyko, że przy tak wysokich stawkach na rynku hurtowym, ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć w przyszłym roku nawet o 100 proc. Wobec przyszłości tak mało optymistycznie rysującej się dla funduszy przedsiębiorców, inwestycja w fotowoltaikę to doskonały sposób na uniknięcie podwyżek – „firmowa elektrownia słoneczna” będzie odporna na zawirowania rynkowe, pozwoli także przedsiębiorstwu uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii. Stanowi również rozwiązanie wyjątkowo etyczne i bezpieczne dla środowiska naturalnego, co przy dzisiejszym zagrożeniu klimatycznym jest szczególnie ważne – nie wspominając o tym, że słońce będzie świecić nad nami zawsze, podczas gdy węgla i gazu może wkrótce zabraknąć.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Według danych z maja 2022 roku, inflacja w Polsce wyniosła 13,9 proc. – to najwyższy wzrost cen od marca 1998 roku. Oznacza to, że oszczędności znajdujące się na kontach bankowych błyskawicznie tracą na wartości.

Promieniowanie słoneczne to „paliwo”, które jest niewyczerpane i darmowe. Instalacja fotowoltaiczna produkuje więc bezpłatną energię, co umożliwia znaczną redukcję kosztów prowadzenia działalności, przyczyniając się jednocześnie do ochrony środowiska. Koszt ponosimy na początku inwestycji – instalacja o mocy ok. 50 kWp, w zależności od preferencji i użytych podzespołów, to wydatek rzędu ok. 200.000 zł. Całość zwraca się obecnie w ciągu 6-8 lat, w zależności od cen energii. Po tym czasie inwestycja zacznie generować zyski – warto dodać, że raz zamontowane panele słoneczne będą działać przez kolejne kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Zakładany czas eksploatacji systemu to minimum 25 lat.

Opłacalność inwestycji zależy również od tego, jakiego rodzaju instalację zakupimy, a także czy skorzystamy z dostępnych dotacji na OZE dla firm. Co istotne, wysokie koszty początkowe wyrównuje szereg korzyści, które dotyczą przedsiębiorców – przykładowo, instalacje PV dla firm objęte są stawką VAT w wysokości 23%, co oznacza, że właściciele firm mają możliwość odliczenia wartości podatku od wydatków poniesionych na fotowoltaikę, ponieważ wpisują się one w koszty uzyskania przychodu.

Ważne jest, aby poprawnie oszacować zapotrzebowanie energetyczne budynku – pomocna w tym będzie analiza dotychczasowego zużycia energii. W kalkulacjach warto uwzględnić również przyszłe potrzeby przedsiębiorstwa. Proces dostosowania elektrowni słonecznej do danej nieruchomości lub gruntu jest kluczowy, dlatego każdy projekt musi zostać przygotowany indywidualnie w zależności od potrzeb inwestora, możliwości technicznych i lokalizacji obiektu lub działki.

Inwestycja w OZE powinna nie tylko zwrócić się w zakładanym przez przedsiębiorcę czasie, ale także przyczynić się do stabilnego rozwoju przedsiębiorstwa. Środki zaoszczędzone na rachunkach za energię będzie można przeznaczyć na inne cele, podnosząc tym samym wiarygodność firmy jako partnera dbającego o środowisko naturalne.

ZOBACZ INNE WPISY