9 września, 2022
Przez Grzegorz Gałka w Wpisy
283
Mówi się, że pierwszym krokiem do zmiany świata na lepsze jest zweryfikowanie własnych działań, wyborów i nawyków. Zasada ta ma również zastosowanie w obszarze zarządzania firmą. Chcąc zachęcić swoich pracowników do proekologicznych zachowań, warto dawać dobry przykład i stworzyć w firmie sprzyjające warunki do działania z poszanowaniem środowiska naturalnego.
W dobie ESG proekologiczne działania przedsiębiorstw to już nie tylko trend, ale wręcz obowiązek. Niestety korporacyjne strategie w obszarze ochrony środowiska nie zawsze mają swoje odzwierciedlenie w codziennym funkcjonowaniu firmy. „Zielone” zasady warto wprowadzać do kultury firmy i zaangażować w nie pracowników. To z pozoru proste działania, o których nie zawsze pamiętamy w natłoku codziennych obowiązków.
Warto pamiętać, że w procesie wyrabiania pozytywnych nawyków w zespołach, kluczową rolę odgrywa pracodawca. Warto zapewnić swoim pracownikom „narzędzia” do bycia eko. Na przykład: jeśli chcesz aby segregowali odpady, zadbaj o system recyklingu – odpowiednio oznakowane pojemniki wraz z instrukcją dotyczącą zgniatania pustych opakowań, czy odkręcania nakrętek. W celu zmniejszenia ilości plastiku w firmie, zainstaluj filtry uzdatniające wodę. Jeśli chcesz ograniczyć zużycie papieru, zorganizuj elektroniczny obieg dokumentów. Warto pomyśleć o stworzeniu dokumentu zawierającego spis dobrych praktyk w codziennym funkcjonowaniu biura. Można zawrzeć w nim zasady dotyczące drukowania dokumentów, zmywania naczyń w firmowej kuchni, wyłączania światła i urządzeń elektronicznych, dbania o żywotność sprzętu czy mebli. Nie zapominaj także o organizacji regularnych szkoleń w tym zakresie.
Ciężko wymagać od zespołów zmiany nawyków, jeśli firma, w której pracują nie jest zarządzana w sposób ekologiczny. Wiele o podejściu do środowiska naturalnego danego przedsiębiorstwa mówi obiekt, w którym ono funkcjonuje. Stan budynku i zastosowane w nim rozwiązania mają ogromne znaczenie w kwestii zrównoważonego rozwoju firmy. Troska o dobry stan techniczny wszelkich systemów i instalacji pomaga w optymalizowaniu zużycia energii, a wykonywanie okresowych audytów pozwala monitorować to, jak energochłonny jest dany obiekt. Dzięki regularnym kontrolom dowiemy się, gdzie tracimy najwięcej energii oraz w jaki sposób zmniejszyć jej wykorzystanie. Unikniemy także awarii wymagających skomplikowanych działań naprawczych. Do wykonania profesjonalnego audytu obiektu warto wynająć zewnętrzną firmę specjalizującą się w tej działalności.
W kolejnych krokach warto pomyśleć także o zainwestowaniu w odnawialne źródła energii. Odpowiednio zaprojektowana, zrealizowana i eksploatowana instalacja fotowoltaiczna to szansa na znaczne obniżenie nakładów finansowych i gwarancję wzrostu rentowności danego przedsiębiorstwa. Wykorzystywanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych to nie tylko oczywiste korzyści finansowe i ekologiczne, ale także wizerunkowe. Tego rodzaju inwestycję warto zakomunikować pracownikom, jako poparcie zielonej polityki firmy.