Facility Management w służbie biznesu

Przez w
245
Facility Management w służbie biznesu

W biznesie, trochę jak w teatrze: na scenie, w świetle jupiterów dokonują się wielkie transakcje, finalizują się umowy, przemawiają prezesi. Należy jednak pamiętać, że każda scena ma swoje kulisy, gdzie zespół fachowców dba o to, aby „spektakle” mogły się odbywać w odpowiednich warunkach, bezpiecznie i zgodnie ze scenariuszem. Facility Management nazwać możemy branżą „zakulisową”. Mimo, że świadomość jej znaczenia stale rośnie, nadal nie każdy rozumie jak istotne dla funkcjonowania firmy jest wsparcie profesjonalnego partnera – eksperta z zakresu FM.

Ludzie i kultura organizacji

Wiele firm i organizacji podkreśla, że kluczową wartością są dla nich ludzie. Facility Management dba o komfort i bezpieczeństwo zespołu w ich imieniu. Firma świadcząca usługi z zakresu FM przejmuje odpowiedzialność za stan techniczny nieruchomości, w której prowadzona jest działalność danej firmy. Ma więc bezpośredni wpływ na środowisko pracy, a co za tym idzie, na satysfakcję i produktywność pracowników. Należy również pamiętać, że stan i wygląd siedziby firmy czy zakładu produkcyjnego ma także ogromne znaczenie dla budowania kultury organizacji oraz dla jej wizerunku – nie tylko wśród pracowników, ale także na zewnątrz.

FM na wagę złota

Kolejnym powodem dla którego warto postawić na profesjonalne wsparcie w zakresie facility managementu jest fakt, że… to zwyczajnie się opłaca. Fachowy consulting i obsługa FM przynosi firmie realne oszczędności związane z eksploatacją obiektów. Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań i pomysłów dostosowanych do potrzeb danej organizacji pozwala na przykład na redukcję kosztów zużycia energii elektrycznej czy wody. Minimalizuje również finansowe ryzyko związane z awariami.

Bez niespodzianek

W tym miejscu przechodzimy płynnie do kolejnego obszaru, w jakim branża FM wspiera biznes. Są nim procesy – a dokładniej ich ciągłość. Prowadzona na wysokim poziomie obsługa techniczna obiektu to mniejsze prawdopodobieństwo awarii i innych nieprzewidzianych zdarzeń. Jest to szczególnie istotne w przypadku firm, dla których każdy przestój (np. produkcyjny) oznacza duże straty finansowe, czy wizerunkowe. Niezawodność  wspiera też elastyczność i innowacyjność w biznesie.

E(SG)kologia

W kontekście prowadzenia biznesu i funkcjonowania firm wiele mówi się ostatnio o koncepcji ESG. Dotyczy ona działalności organizacji z punktu widzenia jej wpływu na ochronę środowiska (E), dbanie o społeczeństwo (S) i prowadzenie ładu korporacyjnego (G).  Badania pokazują, że uwzględnienie tych czynników w strategii biznesowej może pozytywnie wpłynąć na wyniki finansowe danej firmy i zwiększyć jej przewagę konkurencyjną. Pozyskanie zaufanego i doświadczonego partnera z zakresu facility managementu jest istotnym punktem na drodze do realizowania koncepcji ESG. Profesjonalnie zarządzana nieruchomość funkcjonuje w sposób zrównoważony – generuje znacznie mniej odpadów oraz zanieczyszczeń wody i powietrza, konsumuje mniej energii.

54321
(1 vote. Average 5 of 5)
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *